
Product Information
Description
Replacement swimming pool filter cartridge element.
Specifications
| Type | Filter Cartridge |
| Filtration Area | 100 sq ft |
| Outside Top (OT) | 3" |
| Outside Bottom (OB) | 3" |
| Diameter | 7-1/4" |
| Length | 21-1/2" |
| Media Weight | 3 oz |
| MPN | POX100 |
Cross References
17537, 19923, 4900-263, 4900-289, 4900-290, 609514, 645544063205, 84-92287, 84-92290, 8492287, 8492290, AK-6002, AK-6068, C-7302, C-7620
Additional Info
| Category | Pool Products Pool Filters Replacement Filter Cartridge |
| SKU | PST-17-775-1894 |
| MPN | POX100 |
| Replaces | 17537, 19923, 4900-263, 4900-289, 4900-290, 609514, 645544063205, 84-92287, 84-92290, 8492287, 8492290, AK-6002, AK-6068, C-7302, C-7620, C-7621, ELE-100, FC-6225, FC-6230, FC-6320, PLE-051-9524, POX100 |
| Manufacturer | Pleatco |
| Weight | 3.58 lb |