
Product Information
Description
Replacement swimming pool filter cartridge element.
Specifications
| Type | Filter Cartridge |
| Filtration Area | 100 sq ft |
| Outside Top (OT) | 2-1/8" |
| Outside Bottom (OB) | 2-1/8" |
| Diameter | 5-5-16" |
| Length | 17-3/4" |
| Media Weight | 3 oz |
| MPN | PLBS100 |
Cross References
17-175-2204, 19930, 304015, 4900-353, 645544029720, 817-0016, AK-40083, C-5397, FC-2972, FC-2972M, P-5397, PC-2972, PLBS100, PLBS100-M, PLBS100-MB
Additional Info
| Category | Pool Products Pool Filters Replacement Filter Cartridge |
| SKU | PST-17-775-2203 |
| MPN | PLBS100 |
| Replaces | 17-175-2204, 19930, 304015, 4900-353, 645544029720, 817-0016, AK-40083, C-5397, FC-2972, FC-2972M, P-5397, PC-2972, PLBS100, PLBS100-M, PLBS100-MB, PLE-051-9491, R173601, SC738, UNIC5397 |
| Manufacturer | Pleatco |
| Weight | 2.15 lb |