![Jandy CV Series / CL Series Replacement Cartridge - 85 Sq Ft (FC-6405) [4-Pack]](http://www.pstpoolsupplies.com/cdn/shop/files/955773.jpg?v=1773081095&width=1445)
Product Information
Description
Replacement filter cartridge for Jandy CV Series, CL Series swimming pool filter systems.
Compatible Filter Systems
- Jandy CV Series (CV340, CV460, CV580)
- Jandy CL Series (CL340, CL460, CL580)
Specifications
| Type | Filter Cartridge |
| Filtration Area | 85 sq ft |
| Outside Top (OT) | 3" |
| Outside Bottom (OB) | 3" |
| Diameter | 7" |
| Length | 27" |
| Media Weight | 4 oz |
| Pack Quantity | 4 |
| MPN | FC-6405 |
| Brand Compatibility | Jandy |
Cross References
4900-456, FC-3408, FC-34084, PC-0800, PC-6405, PJAN85-PAK4
Additional Info
| Category | Pool Products Pool Filters Replacement Filter Cartridge |
| SKU | PST-17-175-3600-Q |
| MPN | FC-6405 |
| Replaces | 4900-456, FC-3408, FC-34084, PC-0800, PC-6405, PJAN85-PAK4 |
| Manufacturer | Filbur |
| Weight | 20.0 lb |
| Filter Length | 27 inches |
| Filter Diameter | 7 inches |
| Filbur Number | FC-6405 |
| OEM Number | A0557900 |
| RJ Filtration Number | AK-60429 |
| Filter Top Style | Open |
| Filter Bottom Style | Open |