
Product Information
Description
Replacement filter cartridge for Jandy CS Series swimming pool filter systems.
Compatible Filter Systems
- Jandy CS Series (CS100, CS150, CS200, CS250)
Specifications
| Type | Filter Cartridge |
| Filtration Area | 250 sq ft |
| Outside Top (OT) | 4" |
| Outside Bottom (OB) | 4" |
| Diameter | 8-15/16" |
| Length | 33-1/8" |
| Media Weight | 4 oz |
| MPN | PJANCS250 |
| Brand Compatibility | Jandy |
Cross References
29913, 46251, 4900-452, 645544008244, AK-7013, C-8425, FC-0824, PC-0824, PJANCS250-4, PLE-051-9473, R0462500
Additional Info
| Category | Pool Products Pool Filters Replacement Filter Cartridge |
| SKU | PST-17-775-3630 |
| MPN | PJANCS250 |
| Replaces | 29913, 46251, 4900-452, 645544008244, AK-7013, C-8425, FC-0824, PC-0824, PJANCS250-4, PLE-051-9473, R0462500 |
| Manufacturer | Pleatco |
| Weight | 11.72 lb |