
Product Information
Description
Replacement filter cartridge for Jandy CL/CV Series and Waterco Ful-Flo swimming pool filter systems.
Compatible Filter Systems
- Jandy CL/CV Series (CL200, CL300, CL400)
- Waterco Ful-Flo (200, 300, 400)
Specifications
| Type | Filter Cartridge |
| Filtration Area | 100 sq ft |
| Outside Top (OT) | 3-1/16" |
| Outside Bottom (OB) | 3-1/16" |
| Diameter | 12-1/16" |
| Length | 8-1/2" |
| Media Weight | 4 oz |
| MPN | FC-0835 |
| Brand Compatibility | Jandy, Waterco |
Cross References
19931, 4900-354, 62281, 645544008350, AK-80008, C-9490, R0342000
Additional Info
| Category | Pool Products Pool Filters Replacement Filter Cartridge |
| SKU | PST-17-175-3615 |
| MPN | FC-0835 |
| Replaces | 19931, 4900-354, 62281, 645544008350, AK-80008, C-9490, R0342000 |
| Manufacturer | Filbur |
| Weight | 7.06 lb |
| Filter Length | 8-1/2 inches |
| Filter Diameter | 12-1/16 inches |
| Filbur Number | FC-0835 |
| OEM Number | R0342000 |
| RJ Filtration Number | AK-80008 |
| Filter Top Style | Open |
| Filter Bottom Style | Open |