![Jandy CL Series / CV Series Replacement Cartridge - 145 Sq Ft (PC-6415) [4-Pack]](http://www.pstpoolsupplies.com/cdn/shop/files/955812.jpg?v=1773091469&width=1445)
Product Information
Description
Replacement filter cartridge for Jandy CL Series, CV Series swimming pool filter systems.
Compatible Filter Systems
- Jandy CL Series (CL340, CL460, CL580)
- Jandy CV Series (CV340, CV460, CV580)
Specifications
| Type | Filter Cartridge |
| Filtration Area | 145 sq ft |
| Outside Top (OT) | 3" |
| Outside Bottom (OB) | 3" |
| Diameter | 7" |
| Length | 33" |
| Pack Quantity | 4 |
| MPN | PC-6415 |
| Brand Compatibility | Jandy |
Additional Info
| Category | Pool Products Pool Filters Replacement Filter Cartridge |
| SKU | PST-17-175-3610PB-Q |
| MPN | PC-6415 |
| Manufacturer | Filbur |
| Weight | 28.18 lb |
| Filter Length | 33 inches |
| Filter Diameter | 7 inches |
| Filbur Number | PC-6415 |
| Filter Top Style | Open |
| Filter Bottom Style | Open |