
Product Information
Description
Replacement filter cartridge for Jandy CJ Series swimming pool filter systems.
Compatible Filter Systems
- Jandy CJ Series (CJ200, CJ250)
Specifications
| Type | Filter Cartridge |
| Filtration Area | 250 sq ft |
| Outside Top (OT) | 5-15/16" |
| Outside Bottom (OB) | 5-15/16" |
| Diameter | 10-3/4" |
| Length | 34" |
| Media Weight | 4 oz |
| MPN | FC-0830 |
| Brand Compatibility | Jandy |
Cross References
35001, 425874, 4900-405, 645544008305, A0558901, AK-80007, C-9422, PC-0830, UNIC9422
Additional Info
| Category | Pool Products Pool Filters Replacement Filter Cartridge |
| SKU | PST-17-175-3682 |
| MPN | FC-0830 |
| Replaces | 35001, 425874, 4900-405, 645544008305, A0558901, AK-80007, C-9422, PC-0830, UNIC9422 |
| Manufacturer | Filbur |
| Weight | 13.94 lb |
| Filter Length | 34 inches |
| Filter Diameter | 10-3/4 inches |
| Filbur Number | FC-0830 |
| OEM Number | A0558901 |
| RJ Filtration Number | AK-80007 |
| Filter Top Style | Step |
| Filter Bottom Style | Step |